Eneloop 2Ah AA Flat Battery NiMh Transmitter Pack with JR Type Connector
SKU code: 30006-888TGFL-C
Make 4 interest-free payments of $20.75 fortnightly and receive your order now.
| Model No | 8/BK-3MCCE FLT-JR | |
| Selling Unit | EACH | |
| Description | R/C Hobby 8/BK-3MCCE FLT-JR 9.6V 2Ah AA Flat Battery Pack with JR Type Connector | |
| Application | Hobby TX/RX Battery | |
| Chemistry | Nickel Metal Hydride | |
| Voltage | 9.6V | |
| Nominal Capacity | 2000mAh | |
| Brand | Eneloop | |
| Width | 113.5mm | |
| Height | 53.6mm | |
| Length/Breadth/Depth | 14.3mm | |
| Weight | 230g | |
| Weight(kg) | .32 | |
| Brand | Eneloop | |
| SKU | 30006-888TGFL-C |
| Barcode # | 9319632650196 |
| Brand | Eneloop |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Eneloop 4.8V 800Mah Square Pack Nimh Receiver RX Battery 4/BK-4MCCE SQ-JR
$41.99
TRAXXAS 2941X: Battery, Series 3 Power Cell, 3300mAh (NiMH, 7-C hump, 8.4V)
$91.99
Master Instruments 6V 2550mAh NiMH Eneloop Square Pack Tx/Rx 5/BK-3HCCE SQ-JR
$59.99
Rechargeable Battery AAA Micro 800mAh Panasonic Eneloop NiMH Ready to Use BK-4MCCE (4 Classic Batter
$25.99
More info