Italeri 6076 WWII German Afrikakorps 1/72 Scale Plastic Model Figurines 1/72 Scale Plastic Model Kit
SKU code: 6076S
Make 4 interest-free payments of $4.00 fortnightly and receive your order now.
After the loss of Cyrenaica, Italy requested a German intervention, and in February 1941 the first troops of what was to become the famous Deutsche Afrika Korps led by General Erwin Rommel were sent to North Africa. The troops of the Axis in a few months took back Cyrenaica and Tobruk, and advanced into Egypt. Constantly short on supplies, they were defeated by the 8th British Army at El Alamein. The additional pressure caused by the American arrival in Morocco forced the Afrika Korps to gradually retreat in Tunisia during 1943.
Specifications
Period: Second World War
Country: Germany
SKILL: 1
Model Dim: 50cm
Box Dim: 220X150X30mm
| SKU | 6076S |
| Barcode # | 8001283060769 |
| Brand | Italeri |
| Shipping Weight | 0.1500kg |
| Shipping Width | 0.170m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.240m |
| Shipping Cubic | 0.002040000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ICM 35023 American Civil War Union Infantry. Set #2 1/35 Scale Plastic Model Kit
Now $20.69
Tamiya 35030 German Assault Troops 1/35 Scale Model Military Miniature Series no.30
$7.99
Tamiya 36303 WW II German Elite Infantryman 1/16 Scale Plastic Model Kit
$18.99
Tamiya 32513 U.S. WWII Army Infantry GI Set 1/48 Scale Model Military Miniature Series no.13
$16.99
Tamiya 36305 Feldmarschall Rommel (German Africa Corps) 1/16 Scale Model World Figure Series no.5
Now $19.79
More info