DDA Collectibles Gulf VW Pickup w/ Oil Tank Trailer 1/24 Scale Diecast Model
SKU code: DDA79610
Make 4 interest-free payments of $12.50 fortnightly and receive your order now.
1/24 Gulf VW Pickup & Oil Tank Trailer by DDA Collectibles captures the iconic look of a classic Volkswagen utility vehicle paired with a matching Gulf-inspired oil tank trailer. Finished in the famous blue and orange Gulf racing colours, this diecast model is a standout piece for collectors and vintage motorsport enthusiasts.
Featuring
- Authentic Gulf livery in iconic blue and orange
- Diecast metal body with detailed plastic parts
- Opening parts for added display detail
Model Dimensions (Approximate)
Length: 20 cm
Width: 8 cm
Height: 6 cm
Technical Specifications
Scale: 1:24
Manufacturer: DDA Collectibles
Model: Gulf VW Pickup & Oil Tank Trailer
Colour: Gulf Blue and Orange
Material: Diecast metal with plastic parts
Paint and glue: Not required
Assembly: None required
Ideal for collectors, vintage vehicle fans, and motorsport display collections at home or in the office.
| SKU | DDA79610 |
| Barcode # | 0661732796106 |
| Brand | DDA |
| Shipping Weight | 0.9000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.130m |
| Shipping Length | 0.420m |
| Shipping Cubic | 0.008190000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
DDA Collectibles 1956 Ford F-100 Gulf Pickup Truck 1/24 Scale Diecast Model
$39.99
DDA Collectibles XY Ford Falcon Ute Custom Supercharged Barra Engine Blue 1/24 Diecast Model
$114.99
DDA Collectibles 1/24 Scale XY Ford Falcon Candy Red Diecast Model Car
$114.99
DDA Collectibles 1/24 Scale Toyota RAV4 4WD White Diecast Model w/ Light & Sound
$62.99
DDA Collectibles 1/32 Scale HG Holden Monaro GTS 350 Black Diecast Model Car
$61.99
DDA Collectibles 1/32 Scale Holden HK Monaro GTS 327 Silver Diecast Model Car
$61.99
More info