Bushmaster APC 1:72 Scale Model
SKU code: DR7699
Make 4 interest-free payments of $6.25 fortnightly and receive your order now.
The Bushmaster is an Australian-built 4WD armoured vehicle. Designed by Australian Defence Industries and currently produced by Thales Australia, the Bushmaster is an iconic PMV that has served the ADF for over two decades. Capable of carrying 9 soliders, equipment, fuel and supplies for 3 days. It is a mine protected vehicle that is rated to protect against 7.62mm ball ammunition.
This kit contains Australian Army (5/7 RAR) decals AND RAAF Airfield Defence Guard decals in the box, that's 2 sets of decals, no extra purchase required!
| SKU | DR7699 |
| Barcode # | 0089195876997 |
| Brand | Dragon |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.008448000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Grille 30-30.5cm (Grw) L/16 Morser ?BAR (BEAR) Tank 1/35 Model Kit 09535
Now $53.99
Tamiya 35210 British Infantry Tank Mk.IV Churchill Mk.VII 1/35 Scale Model Military Miniature Series
Now $38.69
HobbyBoss 84810 Russian KV-1(model 1941)KV small turret tank 1/48 Scale
Now $22.05
ICM 35113 Krankenpanzerwagen Sd.Kfz.251/8 Ausf.A 1/35 Scale Plastic Model Kit
Now $80.10
Tamiya 35146 German Heavy Tiger I Late Version 1/35 Scale Model
Now $51.29
Tamiya 35282 French Battle Tank B1 bis 1/35 Scale Military Miniatures Series No.282
Now $77.40
Tamiya 35368 JGSDF Light Armored Vehicle (LAV) 1/35 Scale Model
Now $54.89
More info