Arrma ARA-1760 Mesh-Safe Plates 13T-20T
SKU code: ARA-1760
Make 4 interest-free payments of $6.25 fortnightly and receive your order now.
These Mesh-Safe Plates are the perfect replacement for your kit items, offering fast and repeatable gear meshing no matter what your choice of pinion.
Included
(2) M3x12 Button Head Screw
(1) Mesh-Safe Plate 13T
(1) Mesh-Safe Plate 14T
(1) Mesh-Safe Plate 15T
(1) Mesh-Safe Plate 16T
(1) Mesh-Safe Plate 17T
(1) Mesh-Safe Plate 18T
(1) Mesh-Safe Plate 19T
(1) Mesh-Safe Plate 20T
Features
- Tough composite material for increased crash resistance and long-lasting durability
- Precision manufactured for accurate gear mesh
- Pinion size molded-in for fast identification
- Compatible with most 2wd Arrma cars
| SKU | ARA-1760 |
| Barcode # | 5052127049986 |
| Brand | Arrma |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.110m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.120m |
| Shipping Cubic | 0.000396000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Arrma ARA330833 Shock Set 11mm Bore, 109mm Length, 100cst Oil
Now $43.19
More info