Airfix A02105 Folland Gnat T.1 1:72 Scale Plastic Model Kit
SKU code: A02105
Make 4 interest-free payments of $6.00 fortnightly and receive your order now.
The diminutive Folland Gnat was originally developed as a light and affordable jet fighter, but went on to be used extensively by the Royal Air Force as an advanced fast jet training aircraft. Entering RAF service in 1959, the Gnat was responsible for training many hundreds of future fast jet pilots during its 20 year service career.
What's Inside
Plastic model kit, instruction sheet, paint layout sheet and decals.
Tech Specs
Item Length: 12.6cm
Item Height: 3.73cm
Item Width: 9.4cm
How many pieces: 49
Item Scale: 1:72
Finish: Plastic
Number of Scheme options: 2
Skill Level: 1
Flying Hours: 1
Wingspan: 94mm
License line: BAE SYSTEMS is a registered trade mark of BAE Systems plc.
| SKU | A02105 |
| Barcode # | 5055286649653 |
| Brand | Airfix |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.002625000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Italeri 35105 F-16C Fighting Falcon 'War Thunder' 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $60.29
Academy 12546 F-86F "Korean War" Sabre 1/72 Plastic Model Kit
Now $33.29
Academy 12352 A6M2b Zero Fighter Model 21 "Battle of Midway" 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $46.79
ICM 48061 Spitfire MK. XI British Fighter Aircraft, WWII, 1/48 48061
Now $28.79
Tamiya 60747 De Havilland Mosquito FB Mk.VI/NF Mk.II 1/72 Scale Model War Bird Collection no.47
Now $26.99
More info