Airfix A01010A Hawker Hurricane Mk.I 1:72 Scale Model Plastic Kit
SKU code: A01010A
Make 4 interest-free payments of $4.25 fortnightly and receive your order now.
About the Aircraft:
Considered revolutionary in 1935, by the start of WWII the earliest versions of The Hurricane with fabric covered wings and two bladed propellers had fallen behind the performance of the best German fighters. Nevertheless, once fitted with 3-blade propellers, these early Hurricanes were very successful during the Battle of Britian in 1940.
About the Model:
You can now bring home the legacy of the Hurricane Mk.I today for your Airfix collection! Featuring sprues and decals as well as measuring 133mm in length, this must-have aircraft awaits for you to make a fitting part of your airfix or military range.
| SKU | A01010A |
| Barcode # | 5055286671463 |
| Brand | Airfix |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Italeri 35105 F-16C Fighting Falcon 'War Thunder' 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $60.29
Academy 12546 F-86F "Korean War" Sabre 1/72 Plastic Model Kit
Now $33.29
Academy 12352 A6M2b Zero Fighter Model 21 "Battle of Midway" 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $46.79
ICM 48061 Spitfire MK. XI British Fighter Aircraft, WWII, 1/48 48061
Now $28.79
Tamiya 60747 De Havilland Mosquito FB Mk.VI/NF Mk.II 1/72 Scale Model War Bird Collection no.47
Now $26.99
More info