Airfix A01003B Curtiss P-40B Warhawk 1:72 Scale Model Plane Kit
SKU code: A01003B
Make 4 interest-free payments of $4.25 fortnightly and receive your order now.
The P-40 served the United States Army Air Force throughout the Second World War, fighting in Europe, across Asia and in the deserts of North Africa. While not as maneuverable as the Japanese Mitsubishi Zero, or as fast as the German Messerschmitt Bf109, the P-40B still proved to be a tough opponent. Pilots liked the fact it could often get them home after sustaining heavy damage, as well as being able to inflict it with its armament of six machine guns.
Technical Specification & Detail
| Scale | 1:72 |
| Skill | 1 |
| Flying Hours | 1 |
| Number of Parts | 47 |
| Dimensions (mm) | L134.5 x W158 |
| Age Suitability | 8+ |
| SKU | A01003B |
| Barcode # | 5055286671449 |
| Brand | Airfix |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.003000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Italeri 35105 F-16C Fighting Falcon 'War Thunder' 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $60.29
Academy 12546 F-86F "Korean War" Sabre 1/72 Plastic Model Kit
Now $33.29
Academy 12352 A6M2b Zero Fighter Model 21 "Battle of Midway" 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $46.79
ICM 48061 Spitfire MK. XI British Fighter Aircraft, WWII, 1/48 48061
Now $28.79
Tamiya 60747 De Havilland Mosquito FB Mk.VI/NF Mk.II 1/72 Scale Model War Bird Collection no.47
Now $26.99
More info