ACE Power 11.1v 1300mah Lipo 30C Battery XT60 Plug
SKU code: ACE1300MAHSC303SXT60
Make 4 interest-free payments of $6.81 fortnightly and receive your order now.
ACE Power 11.1v 1300mah Lipo 30C Battery
Details
| Length | 75mm |
| Width | 34mm |
| Height | 21mm |
| Weight | 110gram |
| Case type | Soft case |
| Plug type | XT60 |
| Application | Any |
| Capacity | 1300mah |
| C Rate | 30c |
| Cells | 3 |
| Voltage | 11.1v |
Please be aware when selecting Express Shipping Lipo batteries cannot be shipped by Air so will be sent the fastest possible way by road
| SKU | ACE1300MAHSC303SXT60 |
| Barcode # | 6925780580006 |
| Brand | ACE Power |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000640000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Ace Power 11.1V 3S 1300mAh 30C LiPo Battery Soft Case w/ Deans Connector
$27.99
Ace Power 3S 11.1v 5000mAh 50C Soft Case LiPo Battery w/ Deans Connector
$69.99
Gens Ace 11.1V 3S 450mAh 45C LiPo Battery Soft Case w/ JST Connector
$28.99
Spektrum 1300mah 3S 11.1v 30C Smart LiPo Battery with IC3 Connector
$72.99
Ace Power 3S 11.1v 1500mAh 40C Soft Case LiPo Battery w/ Deans Connector
$29.99
More info