Ace Power 3S 11.1v 3300mAh 40C LiPo Battery Soft Case w/ EC3 Connector
SKU code: ACE3300SC403SEC3
Make 4 interest-free payments of $17.25 fortnightly and receive your order now.
The Ace Power 3S 11.1V 3300mAh 40C LiPo is a reliable rechargeable battery designed for RC cars, trucks, boats and aircraft that run on 3S power.
With a 3300mAh capacity, it provides solid run time, while the 40C discharge rating delivers strong power for acceleration and demanding driving conditions. The lightweight soft case design helps it fit into a wide range of battery compartments.
Specifications
Length: 132mm
Width: 42mm
Height: 21mm
Weight: 261g
Case type: Soft case
Plug type: EC3
Application: Ground or Air
Capacity: 3300mAh
C Rate: 40C
Cells: 3
Voltage: 11.1v
| SKU | ACE3300SC403SEC3 |
| Barcode # | 6846575763231 |
| Brand | ACE Power |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.090m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.190m |
| Shipping Cubic | 0.001026000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Ace Power 11.1V 3S 450mAh 30C LiPo Battery Soft Case w/ JST Connector
$23.99
Gens Ace 11.1V 3S 450mAh 45C LiPo Battery Soft Case w/ JST Connector
$28.99
SMC HCL-HP 11.1V-3400mAh-80C Flight Pack Lipo Battery Deans Connector
$53.99
More info