7.2v NiMh Eneloop Rechargable 2000mah Battery Pack Aura 9
SKU code: 30006-886TGM-E
Make 4 interest-free payments of $15.50 fortnightly and receive your order now.
6 Cell pack. Suitable for Hitec Auora 9
| Model No | 6/BK-3MCCE TRIPLESTICK-E | |
| Selling Unit | EACH | |
| Description | Eneloop AA NiMH 7.2V R/C Hobby Battery Pack suits Hitech Aurora | |
| Application | Hobby TX/RX Battery | |
| Chemistry | Nickel Metal Hydride | |
| Voltage | 7.2V | |
| Nominal Capacity | 2000mAh | |
| Brand | Eneloop | |
| Width | 44mm | |
| Height | 100mm | |
| Length/Breadth/Depth | 15mm | |
| Weight | 162g | |
| Weight(kg) | 0.26 | |
| SKU | 30006-886TGM-E |
| Barcode # | 9319632650189 |
| Brand | Eneloop |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001600000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Eneloop AA NiMH 7.2V 2000mAh RC Hobby Pyramid Battery Pack w/ CE-E Connector (6/BK-3MCCE PYR-E)
$61.99
Master Instruments Eneloop FLT-JR 5-cell 6V 800Mah NiMh Receiver RX Battery Pack
$49.99
Master Instruments 6V 2550mAh NiMH Eneloop Square Pack Tx/Rx 5/BK-3HCCE SQ-JR
$59.99
MI Eneloop NiMh Battery 9.6V 2000Mah Tx Square with CE-S Plug (JR TX Plug), 30006-888TGSQ-S
$79.99
More info