2000mah 7.2v Eneloop Hitec 9X replacement battery JR Plug
SKU code: 30006-886TGM-C
Make 4 interest-free payments of $15.75 fortnightly and receive your order now.
Constructed using premium Panasonic Eneloop cells.
Ready to use straight from the packet.
Replaces original battery # 54130
Chemistry Nickel Metal Hydride
Voltage 7.2V
Nominal Capacity 2Ah
Watt Hour 14.4Wh
Width 44mm
Height 100mm
Length/Breadth/Depth 15mm
Weight 162g
6/BK-3MCCE TRIPLESTICK-JR
| SKU | 30006-886TGM-C |
| Barcode # | 9319632650370 |
| Brand | Eneloop |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.001600000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Eneloop AA NiMH 7.2V 2000mAh RC Hobby Pyramid Battery Pack w/ CE-E Connector (6/BK-3MCCE PYR-E)
$61.99
Master Instruments Eneloop FLT-JR 5-cell 6V 800Mah NiMh Receiver RX Battery Pack
$49.99
Master Instruments 6V 2550mAh NiMH Eneloop Square Pack Tx/Rx 5/BK-3HCCE SQ-JR
$59.99
MI Eneloop NiMh Battery 9.6V 2000Mah Tx Square with CE-S Plug (JR TX Plug), 30006-888TGSQ-S
$79.99
More info