TRAXXAS 5372X Gemini 3.8" Wheels Black Chrome (2) E-Revo Summit
SKU code: 5372X
Make 4 interest-free payments of $5.25 fortnightly and receive your order now.
Traxxas 5372X Gemini 3.8" Wheels Black Chrome (2)
This is a set of the Gemini Black Chrome Wheels used on the Traxxas Revo, T- and E-Maxx Vehicles.
Features:
- Plastic construction with black chrome plated finish
Includes:
- Two Traxxas Gemini Black Chrome Wheels
Specs:
- Diameter: 3.8" (96.5mm)
- Width: 2.7" (70mm)
Fits:
- Traxxas E-Revo
- Traxxas Summit
- Traxxas Nitro Revo
- Traxxas E-Maxx
- Traxxas Nitro T-Maxx
| SKU | 5372X |
| Barcode # | 0020334537294 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000640000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 5383: Gear set, 2-speed close ratio (2nd speed gear 40T, 13T-16T input gears, hardware)
$14.99
TRAXXAS 5237: Cooling head, PowerTune (machined aluminum, blue-anodized) (TRX® 2.5 and 2.5R)/ head p
$64.00
TRAXXAS 5322X Chassis, Revo® 3.3 (extended 30mm) (3mm 6061-T6 aluminum) (anodized blue)
$79.00
More info