TRAXXAS 5353G 17mm Green-Anodized Aluminum Hex Wheel Hubs
SKU code: 5353G
Make 4 interest-free payments of $13.25 fortnightly and receive your order now.
Traxxas 17mm hubs and wheel nuts are made from durable 6061-T6 aluminum, feature an innovative splined design, and are anodized in a brilliant blue or green finish. For precision alignment and unsurpassed torque handling, the splined design interlocks with Traxxas 17mm splined wheels. The ground-breaking design also accepts traditional aftermarket 17mm hex hubs.
|
Fits
1/10 E-Revo Brushed 1/10 E-Revo Brushless 1/10 Summit E-Maxx E-Maxx Brushless Revo 3.3 T-Maxx 2.5 T-Maxx 3.3 |
| SKU | 5353G |
| Barcode # | 0020334535368 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000512000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 5455: Half shafts, center front (internal splined (1)/ external splined (1)/ center rear (in
Now $8.09
TRAXXAS 5186A: Wheels, aluminum (blue-anodized) (2)/ 5x8mm ball bearings (4)/ axles (2)/ rubber tire
Now $35.99
More info