Traxxas 5118A Ball bearings, black rubber sealed (8x16x5mm) (2)
SKU code: 5118A
Make 4 interest-free payments of $3.50 fortnightly and receive your order now.
Ball bearings, black rubber sealed (8x16x5mm) (2)
Pair of 8x16x5 mm black rubber seal ball bearings. A step above blue-seal bearings, black-seal bearings offer an even tighter seal for ultimate protection and less maintenance in dirty environments.
Replacement part for these models:
- Maxx
- Sledge
| SKU | 5118A |
| Barcode # | 0020334511850 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000288000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 8968R: Spring Retainer (Adjuster), Red-Anodized Aluminum, For GT-Maxx® Shocks
$32.50
TRAXXAS 8925: Seal kit, receiver box (includes o-ring, seals, and silicone grease)
$9.99
TRAXXAS 8715X: Speed Bit Set, hex driver, 4-piece straight (1.5mm, 2.0mm, 2.5mm, 3.0mm), 1/4" drive
$83.99
TRAXXAS 8930R: Suspension arm, lower, red (left and right, front or rear) (2)
$18.00
More info