Tamiya 60749 North American P-51D Mustang 1/72 Scale Model Kit
SKU code: 60749-000
Make 4 interest-free payments of $5.00 fortnightly and receive your order now.
|
1/72 War Bird Collection no.49
Length: 136mm. Image shows assembled and painted kit. |
| This is a 1/72 scale plastic model assembly kit recreating the iconic P-51D Mustang that played a key role in the Allies' efforts in the skies of WWII. ★From the refined nose design to the underbelly radiator and instantly recognizable wing, the form of the aircraft is captured in style. ★Comes with parts to depict two 75 gallon drop tanks, plus three marking options. |
| SKU | 60749-000 |
| Barcode # | 4950344607495 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.003000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Trumpeter 02850 British Supermarine 'Grievance' F.MK.14 1/48 Scale Plastic Model Kit
$42.00
Airfix A04105A de Havilland Chipmunk T.10/T.20 1:48 Scale Plastic Model Kit
$41.99
Tamiya 61044 North American F-51D Mustang? 1/48 Scale Model Aircraft Series No.44
$31.99
More info(1).jpg)