Tamiya 60748 Supermarine Spitfire Mk.I 1/72 Scale Model Kit
SKU code: 60748-000
Make 4 interest-free payments of $4.75 fortnightly and receive your order now.
|
1/72 War Bird Collection no.48
Fuselage length: 128mm, wingspan: 156mm. Image shows assembled and painted kit. |
| This is a 1/72 scale plastic model assembly kit recreating the Spitfire Mk.I that played such a crucial role in the defining Battle of Britain, Summer 1940. ★From the elegant nose to the elliptical wing, the form of the aircraft is captured in style. ★Features realistic renderings of the cockpit interior, exhausts and more. ★Comes with two marking options for units that took part in the Battle of Britain. |
| SKU | 60748-000 |
| Barcode # | 4950344607488 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.250m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.008750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ICM 48322 B-26B Marauder with USAAF Pilots and Ground Personnel 1/48 Scale Plastic Model Kit
$148.99
Tamiya 60789 Kawasaki Ki-61-Id Hien (Tony) 1/72 Scale Model Warbird Collection No.89
$33.99
More info(15).jpg)