Spektrum SX108PM Promoto Micro Metal Gear Analog Servo
SKU code: SPMSSX108PM
Make 4 interest-free payments of $12.00 fortnightly and receive your order now.
The Spektrum SX108PM is a compact micro servo designed for reliable steering performance in small-scale RC models, including the Losi Promoto-MX. Built with a full metal gear drivetrain, dual bearing output support and strong torque output, this servo delivers dependable control in a lightweight package.
With up to 41.8 oz-in of torque at 6V and a fast 0.08 sec/60° transit speed, the SX108PM is well suited for micro and mini RC applications where strength, precision and durability are important.
Includes
1 x SX108PM Servo
1 x Servo Adapter
Features
- 20T spline micro servo
- Full metal gear drivetrain
- Dual bearing output support
- 41.8 oz-in torque rating at 6V
- 0.08 sec/60° speed at 6V
- 130mm cable length from case to plug
- Analog servo design
Specifications
Maximum Servo Torque: 34.9 oz-in @ 4.8V / 41.8 oz-in @ 6V
Part Type: Electronics
Product Height: 22mm
Product Length: 23mm
Product Width: 12mm
Product Weight: 10g
Servo Size Category: Mini / Micro
Servo Type: Analog
| SKU | SPMSSX108PM |
| Barcode # | 0605482167274 |
| Brand | Spektrum |
| Shipping Weight | 0.0300kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.030m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.000540000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More info