Space: 1999 Hawk IX MPC881
SKU code: R2MPC881
Make 4 interest-free payments of $12.49 fortnightly and receive your order now.
The true origin of the Space:1999 Hawk starship is a bit of a mystery, but it was fully intended to be a formidable weapon. In its first appearance in the episode, War Games, a squadron of ships decimated Moonbase Alpha’s fleet of Eagle Transporters. The ship design is reminiscent of the Eagle. The ships shared the same production designer, Brian Johnson. The Hawk, however, was a sleeker design that was unencumbered by the need to serve in utilitarian roles. This ALL NEW kit of the starship features authentic detail and is based on the original filming miniature used in the production of the television program. This is a kit sci-fi modeling fans have been waiting for!
KIT FEATURES:
• 1/72 scale, skill 2, paint and cement required
• molded in white
• iconic “fighter” ship from Space:1999
• ALL NEW KIT
• measures over 10” long
| SKU | R2MPC881 |
| Barcode # | 0849398020357 |
| Brand | MPC |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.008448000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
AMT 1428 Star Trek: The Original Series Klingon Battle Cruiser 1/650 Scale Model Kit
Now $53.99
Moebius 1015 Wonder Woman 1/8 Resin Model Kit: Batman V Superman Dawn of Justice
Now $175.50
AMT 1348 Star Wars: The Bad Batch Havoc Marauder 1/144 Scale Model Plastic Kit
Now $51.29
Polar Lights 975 Star Trek U.S.S. Reliant Wrath of Khan Edition 1/1000 Scale Plastic Model Kit
$49.98
AMT 1341 Star Wars: A New Hope Tie Fighter 1/32 Scale Model Plastic Kit
$137.99
MPC 952 Star Wars: A New Hope Darth Vader Tie Fighter 1/32 Scale Plastic Model Kit
$54.00
More info