Revell 2596 1970 Dodge Challenger 2'n1 Scale: 1:24 Scale Model
SKU code: 12596
Make 4 interest-free payments of $12.25 fortnightly and receive your order now.
Revell 1970 Dodge Challenger 2'n1 Scale: 1:24 #2596
Dodge's entry into the pony car wars was the Challenger and it more than held its own in hot company with the outstanding 340 c.i.d. small block engine. Scale 1/24. 78 parts. 20,6 cm length. Suitable from 12 years.
Dodge's entry into the pony car wars was the Challenger and it more than held its own in hot company with the outstanding 340 c.i.d. small block engine. - Choice of two versions- factory stock T/A or street machine with dual 4-bbl. high-rise intake - Highly detailed interior - Colorful custom decals and stock graphics - Molded in white and clear with chrome plated parts and soft black tires
| SKU | 12596 |
| Barcode # | 0031445025969 |
| Brand | Revell |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.120m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.005400000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 24354 no.354 Ford Mustang GT4 1/24 Scale Model Sports Car Series
$65.99
AMT 1171 Plymouth Valiant Scamp Kit Car 1/25 Scale Plastic Model Kit
Now $37.80
Italeri 3632 Mercedes-Benz 450SLC Rallye Bandama 1979 1/24 Scale Model Car
$67.99
Salvinos J R Richard Petty No.43 Chevrolet Monte Carlo 1980 Winner 1/25 Scale Plastic Model Kit
Now $73.79
Bobby Allison Chevrolet ? Monte Carlo 1982 Race Winner 1/24 Scale Model BAMC1982R
Now $71.10
More info