Revell 07669 '62 Shelby Cobra 289 1:25 Scale Model
SKU code: 07669
Make 4 interest-free payments of $17.00 fortnightly and receive your order now.
A very challenging model construction kit for the legendary sports car developed by Carroll Shelby. The Texan fell back thereby to the chassis of the AC Ace and installed a 275 bhp 4.7 litre engine.
- Multi-part V8 engine
- Opening bonnet
- Authentic decal set
Scope of Kit
Plastic model kit (non-assembled) Illustraded, multilingual assembly instructions Decal set
| SKU | 07669 |
| Barcode # | 4009803076690 |
| Brand | Revell |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.220m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.007920000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 20060 Lotus Type 79 1978 Grand Prix Collection No.60 1/20 Scale Model
Now $68.39
Bobby Allison Chevrolet ? Monte Carlo 1982 Race Winner 1/24 Scale Model BAMC1982R
Now $71.10
AMT 1171 Plymouth Valiant Scamp Kit Car 1/25 Scale Plastic Model Kit
Now $37.80
Salvinos JR Junior Johnson Racing 1977 Chevrolet ? Monte Carlo driven by Cale Yarborough 1/25th Scal
Now $87.29
Salvinos JR Richard Petty 1981 Winner Buick?Regal 1/24 Scale Model Car RPB1981D
Now $87.29
Salvinos JR Richard Petty 1983 Talladega Winner 1/24 Scale Model Car RPGP1983T
Now $67.50
Tamiya 24218 Subaru Impreza WRC '99 1/24 Scale Plastic Model Kit
Now $30.59
More info