Revell 03340 Merkava Mk.III 1/72 Scale Model Plastic Kit
SKU code: 03340
Make 4 interest-free payments of $9.25 fortnightly and receive your order now.
Model kit of the Merkava Mark III. It was introduced in December 1989 and was the most frequently used tank of the IDF (Israel Defence Force) Front.
Features
- detailed model kit
- rotatable turret
- 3 machine guns with ammunition boxes
Scope of delivery:
Plastic model kit (non-assembled), Illustraded, multilingual assembly instructions, Decal set
| Specifications | ||
|---|---|---|
| Scale | 1:72 | |
| Age | 12+ | |
| Number of parts | 150 | |
| Length | 127mm | |
| Width | 53mm | |
| Height | 39mm | |
| SKU | 03340 |
| Barcode # | 4009803033402 |
| Brand | Revell |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Shipping Cubic | 0.002916000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 32574 German 8-Wheeled Heavy Armored Car Sd.Kfz.232 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $28.79
Tamiya 32507 German Sturmgeschutz III Ausf. B 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $34.19
Revell 03324 Sd.Kfz. 251/1 Ausf. C + Wurfr. 4th 1/72 Scale Model
Now $33.29
Tamiya 35367 German Heavy Self-Propelled Howitzer Hummel (Late Production) 1/35 Scale Model Military
$77.99
Tamiya 35144 German 88mm Flak 37 Sd.Kfz. 7/2 Half-Track 1/35 Scale Model Kit
$46.99
Tamiya 32584 German Tank Panzerkampfwagen IV Ausf.H Late Production 1/48 Scale Model Military Miniat
$35.99
More info