TRAXXAS 5124: Blue Rubber Shielded Ball-Bearings (2) 4 x 7 x 2.5-mm
SKU code: 5124
Make 4 interest-free payments of $2.50 fortnightly and receive your order now.
This is a Stock part for:
1/10 Jato 3.3 (5507)
This is an Optional part for:
1/16 Slash 4x4 XL-2.5 (7005)
1/16 Slash 4x4 VXL (7009)
1/16 E-Revo XL-2.5 (7105)
1/16 E-Revo VXL (7107)
1/16 Summit XL-2.5 (7205)
1/16 Summit VXL (7207)
1/16 Mustang Boss 302 XL-2.5 (7303)
1/16 Mustang Boss 302 VXL (7304)
1/16 Fiesta XL-2.5 (7305)
1/16 Rally VXL (7307)
1/16 Ken Block Fiesta XL-2.5 (7308)
1/16 Ken Block Fiesta VXL (7309)
1/16 Kyle Busch Race Truck (7321)
Features:
- Rubber shielded
- Steel construction
Includes:
Two (2) Bearings
Specifications:
Thickness: 2.6mm
Inner Diameter: 4mm
Outer Diameter: 7mm
Verify that this item is appropriate for your vehicle. Consult your manual or vehicle manufacturer. Verify vehicle fit-ment before purchase.
| SKU | 5124 |
| Barcode # | 0020334512406 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 5545: Servo horn, steering/ linkage, steering (3x30 threaded rod)/ rod ends (2)/ hollow ball
$8.99
TRAXXAS 5561 Shocks, GTR composite (assembled) (2) (without springs) Shocks, GTR composite
$39.99
TRAXXAS 5550: Half shaft set, left or right (internal splined half shaft/ external splined half shaf
$16.01
TRAXXAS 1985: PTFE-coated washers, 5x8x0.5mm (20) (use with ball bearings)
$9.99
TRAXXAS 5542: Steering drag link/ 3x10mm shoulder screws (without threadlock) (2)
$7.99
More info