TRAXXAS 3343: Velineon Silicone Maxx Cable Wire 26" 650-mm 12-Guage
SKU code: 3343
Make 4 interest-free payments of $2.75 fortnightly and receive your order now.
This is the Maxx Cable 12-Gauge Wire from Traxxas.
This is a Stock part:
1/10 Bandit VXL (2407)
1/10 Stampede 2wd VXL (3607)
1/10 Rustler VXL (3707)
Features:
- 12 gauge wire has less voltage drop due to less resistance
- Very flexible
- Silicone insulation
Includes:
One (1) Maxx Cable 12 Gauge Wire
Specifications:
Length: 660mm (26")
| SKU | 3343 |
| Barcode # | 0020334334305 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 3039: 4-cell Battery Holder (no on/off switch) (for Jato and others that use a male Futaba s
$9.99
TRAXXAS 3737: Turnbuckle, aluminum (red-anodized), camber link, front, 39mm (1)
$12.99
TRAXXAS 3737A: Turnbuckle, aluminum (blue-anodized), camber link, front, 39mm (1)
$14.99
TRAXXAS 3956X: Spur gear, steel, 54-tooth (0.8 metric pitch, compatible with 32-pitch) (requires 67
$29.99
More info