Mega Size 1/48 Unicorn Gundam Destroy Mode
SKU code: G5057986
Make 4 interest-free payments of $47.25 fortnightly and receive your order now.
From the Gundam Unicorn series comes the 1/48 scale Unicorn Gundam! At over 17 inches tall this is taller than the Perfect Grade model! Clear red internal parts are utilized for the Psycho frame components and armor parts have been molded in a certain way to create a shading effect at key points.
Features
- 17.79 inches (45.19cm)
- 1/48 Scale
- Features clear red internal parts
- Based on the Gundam Unicorn anime
- Instructions may or may not include English translation
Contents
- Pieces to build
- Unicorn Gundam
- Beam Magnum
- Beam sabers
- Shield
- Decals
- Instructions
| SKU | G5057986 |
| Barcode # | 4573102579867 |
| Brand | Bandai |
| Shipping Weight | 2.0000kg |
| Shipping Width | 0.410m |
| Shipping Height | 0.110m |
| Shipping Length | 0.620m |
| Shipping Cubic | 0.027962000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Bandai HG 1/100 VF-22S Sturmvogel II Maximilian Jenius Use - 5068344
$77.99
Bandai 5065090 Full Mechanics 1/100 Gundam Aerial The Witch from Mercury
$69.99
More info