K&S Metals KS87123 Round Stainless Steel Tube: 1/2" OD x 22 Gauge x 12" Long (1pc)
SKU code: KS87123
Make 4 interest-free payments of $5.00 fortnightly and receive your order now.
This is the 1/2 x 12" Round Stainless Steel Tube from K&S Precision Metals.
- Stainless steel construction with polished natural finish.
- Round shaped hollow tube.
- Great for scratch builders, modelers, crafts, machine shops, an architectural applications.
- Length: 12" (305mm)
- Diameter: 1/2" (12.70mm)
- Wall Thickness: .028" (0.71mm)
One 1/2 x .028 x 12" Round Aluminum Tube
| SKU | KS87123 |
| Barcode # | 0614121871236 |
| Brand | K&S Metals |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
KS87113 Round Stainless Steel Tube: 3/16" OD x 22 Gauge x 12" Long (1pc)
Now $11.69
KS87183 Stainless Steel Flat Sheet: 0.018" Thick x 6" Width x 12" Long (1pc)
Now $14.38
KS87153 Stainless Steel Flat Strip: 0.012" Thick x 3/4" Wide x 12" Long (1pc)
Now $3.59
KS87115 Round Stainless Steel Tube: 1/4" OD x 22 Gauge x 12" Long (1pc)
Now $12.59
KS87151 Stainless Steel Flat Strip: 0.012" Thick x 1/2" Wide x 12" Long (1pc)
Now $3.59
KS87159 Stainless Steel Flat Strip: 0.018" Thick x 3/4" Wide x 12" Long (1pc)
Now $2.68
KS87157 Stainless Steel Flat Strip: 0.018" Thick x 1/2" Wide x 12" Long (1pc)
Now $3.59
More info