Italeri 3626 BMW 320 Group 5 1/24 Scale Plastic Model Kit
SKU code: 3626S
Make 4 interest-free payments of $15.50 fortnightly and receive your order now.
SUPER DECALS SHEET – FULL COLOUR INSTRUCTION MANUAL INCLUDED
In 1976, the FIA introduced the new Group 5 category for “Special Production” cars, allowing manufacturers to significantly modify bodywork while retaining the original production shell width. This opened the door to aggressive aerodynamic designs, wider track widths and larger racing tyres.
BMW entered Group 5 competition with a dedicated racing version of its E21 320, based on its flagship road model. The car featured dramatically flared guards integrated into a revised aerodynamic body, along with a powerful 300hp engine. The E21 320 proved highly competitive in international motorsport and was campaigned by the official BMW team, while also serving as a development platform for emerging young drivers.
Specifications
Type: Classic & Modern Cars
Era: 1970s–1980s
Country: Germany
Skill Level: 3
Model Length: 19.9cm
Box Size: 345 x 242 x 60mm
| SKU | 3626S |
| Barcode # | 8001283036269 |
| Brand | Italeri |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.270m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.370m |
| Shipping Cubic | 0.007992000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
AMT 1066 1964 Olds Cutlass 442 Hardtop 1/25 Scale Model Plastic Kit
Now $48.60
AMT 1372 1981 Datsun 280 ZX Turbo 1/25 Scale Model Plastic Kit
Now $43.20
AMT 1432 1966 Olds 442 Hardtop 1/25 Scale Plastic Model Kit
Now $44.99
Italeri 3653 Alfa Romeo Giulietta Spider 1300 1/24 Scale Plastic Model Kit
$64.99
Tamiya 24357 Lotus Super 7 Series II 1/24 Model Sports Car Series no.357
$39.99
More info