Italeri 0320 COMMANDO CAR 1:35 Scale Model
SKU code: 0320S
Make 4 interest-free payments of $6.25 fortnightly and receive your order now.
COMMANDO CAR
1 FIGURE INCLUDED
Much work was carried out in the USA and Britain to design special airborne vehicles to drop behind the enemy lines. Willys MB-Jeeps engaged in helping the Infantry by clearing snipers and other commando tasks. Generally manned by a sergeant and a trooper this vehicle was modified in many respects. It was armed with no fewer than five machine guns and had additional tanks for 135 l. of fuel.
Period: Second World War
Country: United States
Skill: 2
Model Dim.: 9,5 cm
Box Dim.: 258 X 162 X 38 mm
| SKU | 0320S |
| Barcode # | 8001283803205 |
| Brand | Italeri |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.180m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.280m |
| Shipping Cubic | 0.003024000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
I Love Kit 63537 1/35 M1278A1 Heavy Gun Carrier Modification With M153 CROWS
Now $71.10
Tamiya 35334 U.S. Utility Truck M151A1 "Vietnam War" 1/35 Scale Model No.335
Now $30.60
HobbyBoss 82467 Meng Shi 1.5 ton Military Light Utility Vehicle - Parade Version 1/35 Scale Plastic
Now $28.80
Tamiya 25188 Limited Edition 1/35 JGSDF Scale Model Reconnaissance Motorcycle & High Mobility Vehicl
Now $80.99
ICM 35662 Model T 1917 Ambulance with US Medical Personnel 1/35 Scale Plastic Model Kit
Now $51.29
Tamiya 35301 Citron Traction 11CV Staff Car 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.301
$33.99
Tamiya 37014 Italian/German 508CM "Coloniale" Staff Car 1/35 Scale Model Tamiya Italeri Series no.14
$55.99
Tamiya 35317 6x4 Truck Krupp Protze (Kfz.70) Personnel Carrier 1/35 Scale Model Military Miniature S
$37.99
More info