ICM 72411 SD.KFZ.222 German Light Armored Vehicle 1939 - 1945, 1/72 72411
SKU code: ICM72411
Make 4 interest-free payments of $8.00 fortnightly and receive your order now.
ICM 72411 SD.KFZ.222 German Light Armored Vehicle 1939 - 1945, 1/72 #72411
Manufacturer: ICM (Ukraine)
Scale: 1/72
Material: Plastic
Paint: Unpainted, Unassembled, Kit do not contain paints and glue.
Description:
The German Sd. Kfz. 222 was the main light armored vehicle of the German Wehrmacht. This vehicle was built on the Horch 801 chassis. These machines were used in all fronts of WWII.
Kit includes:
- 57 plastic parts
- decal (sticker)
- photoetching
- scheme for painting model
- detailed instructions in Russian and English languages
| SKU | ICM72411 |
| Barcode # | 4823044401734 |
| Brand | ICM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.001725000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35164 German King Tiger "Production Turret" 1/35 Scale Plastic Model Kit
$50.99
Tamiya 32507 German Sturmgeschutz III Ausf. B 1/48 Scale Plastic Model Kit
$37.99
Tamiya 35168 JGSDF Type 74 Tank Winter Version 1/35 Scale Model Military Miniature Series no.168
$33.99
Tamiya 35290 Panzerkampfwagen III Ausf.N 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.290
$76.99
More info