HobbyBoss Russia KV-1 Big Turret Tank Model; Scale 1:48
SKU code: HB84815
Make 4 interest-free payments of $6.00 fortnightly and receive your order now.
The KV heavy tank was designed and used as heavy break-through tank. To a tank of this task, the shortcomings of its L-11 main gun, which is not good at dealing with enemies’ bunkers and fortifications, could be fatal! So a heavy tank carrying a much bigger gun to better do the job was created along side the 76.2 mm gun tanks. The first of this type uses a new big high turret of 7 sides that mounting the 152mm M-10 howitzer. This version, which had many detail differences to the later standard type was usually dubbed KV ‘Big Turret’ or KV-2 Model 1939. As such a big turret on the usual KV hull proved to be very un-maneuverable it soon earned a funny nickname of “Mobile washroom”!
Details
| Item No | 84815 |
| Item Name | Russia KV-1 Big Turret Tank |
| Scale | 1:48 |
| Item Type | Static kit |
| Model Size | Length: 145.4mm Width: 69.1mm Height:72.5mm |
| Total Parts | 186 pcs |
| Photo Etched Parts | One sheet |
| Total Sprues | 8 pcs |
| Camouflage Scheme | Russian Army |
| SKU | HB84815 |
| Barcode # | 6939319248152 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.320m |
| Shipping Cubic | 0.004704000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 32528 Cromwell Mk.IV British Cruiser Tank Mk.VIII, A27M 1/48 Military Miniature Series No.28
$36.99
Tamiya 35157 U.S. Marine M60A1 w/Reactive Armor Tank 1/35 Scale Model
$43.99
ForeArt 2002 M109A7 Paladin Self-Propelled Howitzer 1/72 Scale Plastic Model Kit
$42.99
AFV Club 35122 Centurion MK 5/2.6 (Nato) 1/35 Scale Model Plastic Kit
$62.99
More info