HobbyBoss 83505 DKM Navy Type VII-C U-Boat 1:350 Scale Model
SKU code: HB83505
Make 4 interest-free payments of $4.50 fortnightly and receive your order now.
Type VIIC was a slightly modified version of the successful VIIB. They had basically the same engine layout and power, but were slightly larger and heavier which made them not quite as fast as the VIIB. 5 torpedo tubes (4 at the bow and one at the stern) were installed in all but the following boats; only two bow tubes (U-72, U-78, U-80, U-554 and U-555) and no stern tube (U-203, U-331, U-351, U-401, U-431 and U-651).
The VIIC was the workhorse of the German U-boat force in World War Two from 1941 onwards and boats of this type were being built throughout the war. The first VIIC boat being commissioned was the U-69 in 1940. The VIIC was an effective fighting machine and was seen in almost all areas where the U-boat force operated although their range was not as great as the one of the larger IX types.
| Features | |||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
| SKU | HB83505 |
| Barcode # | 6939319235053 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.350m |
| Shipping Cubic | 0.005250000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31319 Yubari Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
$25.99
Tamiya 31806 British Battle Cruiser Hood & E Class Destroyer Battle of the Denmark Strait 1/700 Scal
$52.99
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
$50.00
Tamiya 31617 British Battle Cruiser Repulse 1/700 Scale Model Water Line Series no.617
$67.99
Tamiya 31509 Scenery Accessory Tugger Set 1/700 Scale Plastic Model Kit
$8.99
More info