HobbyBoss 82450 RSOV Ranger Special Operations Vehicle 1:35 Scale
SKU code: HB82450
Make 4 interest-free payments of $9.50 fortnightly and receive your order now.
The Ranger Special Operations Vehicle or RSOV is a light military vehicle of the U.S. Army's 75th Ranger Regiment, based on the Land Rover Defender.
There are 12 RSOVs in the "Alpha Company" of each of the three Ranger battalions. The vehicles are fielded in three platoons, each platoon encompassing two sections of two RSOVs and two Kawasaki KLR250 motorcycles.
Specs
Item No: 82450
Item Name: (Ranger Special Operations Vehicle) RSOV w/MG
Bar Code: 6939319224507
Scale: 1:35
Item Type: Static kit
Model Dimension: Length: 134.6mm Width: 55.4mm
Total Plastic Parts: 190+
Total Sprues: 9 sprues and tires
Photo Etched Parts: 1piece
More Features The kit consists of over 190 parts ,includes 10 clear parts, the kit w/refined detail, Detailed engine w/accurate design, Rubber tires with very good detail
This is a scale plastic model kit, assembly required. Paints and glue not included.
| SKU | HB82450 |
| Barcode # | 6939319224507 |
| Brand | HobbyBoss Models |
| Shipping Weight | 0.4500kg |
| Shipping Width | 0.260m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.340m |
| Shipping Cubic | 0.007072000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35123 U.S. M151A2 with TOW Missile Launcher 1/35 Model Military Miniature Series No.125
Now $17.99
I Love Kit 63537 1/35 M1278A1 Heavy Gun Carrier Modification With M153 CROWS
Now $71.10
Tamiya 35317 6x4 Truck Krupp Protze (Kfz.70) Personnel Carrier 1/35 Scale Model Military Miniature S
$37.99
ICM 35662 Model T 1917 Ambulance with US Medical Personnel 1/35 Scale Plastic Model Kit
Now $51.29
Tamiya 35334 U.S. Utility Truck M151A1 "Vietnam War" 1/35 Scale Model No.335
Now $30.60
Tamiya 35301 Citron Traction 11CV Staff Car 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.301
$33.99
Tamiya 35076 British S.A.S. 'Pink Panther' 1/35 Scale Plastic Model Kit
$18.99
More info