Head Magnifier Visor with Acrylic Lenses and 2 x LED Lights
SKU code: DL62002
Make 4 interest-free payments of $5.75 fortnightly and receive your order now.
The MagVisor magnifier actually has three levels of magnification. One level is 2.2 times, and is always visible to both eyes. However, inside the visor is a flipdown magnifier which provides an additional level of manification. Finally there is the attached eye loupe, which can be positioned on either side with a screwdriver. So the magnifier provides 2.2 to 4.8x levels of magnification. Lenses are acrylic. In addition, there are two LED light pods (each powered by two AAA batteries) to shed extra light on the object being worked upon.
| SKU | DL62002 |
| Barcode # | 9344883000247 |
| Brand | Delta |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.200m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.300m |
| Shipping Cubic | 0.006000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Model-Vac Cordless Landscape Material Vaccum by Woodland Scenics FS640
$53.99
Delta 62003 Deluxe Magnifying Head Visor w/ LEDs & Interchangeable Lenses
$39.99
More info