Dualsky XM3542EA-11 880KV Brushless Motor – DSXM51856
SKU code: DSXM51856
Make 4 interest-free payments of $29.50 fortnightly and receive your order now.
The Dualsky XM3542EA-11 880KV Brushless Motor delivers lightweight, efficient power for RC aircraft. Built with high-quality bearings and silicon steel, this EA Series motor offers reliable performance, long service life and excellent durability.
Dualsky XM3542EA-11 880KV Brushless Motor Specifications
| KV | 880 |
| Weight | 147g |
| Dimensions (D x L) | 35.2 x 42.2mm |
| Diameter of shaft | 5 mm |
| Spec of Mounting Holes | -M3, 19/19 |
| Input Connectors | DB3 |
| Dimensions of Stator | 2820 |
| Slots & Poles | 12N14P |
| Ri (mOhm) | 25.1 |
| Io @ 10V (A) | 1.5 |
| No. of Cells (LiPO) | 3-4 |
| Efficiency Current | 19.0 |
| Burst Current (15S) [A] | 38 |
| Peak Power (15S) [W] | 608 |
| Peak Torque | 0.52 |
| Recommended ESC | XC4018BA |
| Recommended Propeller | 3S: 14x7E 4S: 11x6E, 12x6E |
| Application | 25E, up to .25 2-stroke |
| SKU | DSXM51856 |
| Brand | Dualsky |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000300000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Dualsky 40E Tuning Combo with 3520C 820kv Motor and 65A Lite ESC DSTC.4A.40E
$164.99
DUALSKY 70EX Tuning Combo With ECO 4130C-375 375KV Brushless Motor & 80A ESC
$295.00
More info