ALIGN TREX HD380B 380mm Carbon Fiber Blades - Blue
SKU code: HD380B
Make 4 interest-free payments of $8.25 fortnightly and receive your order now.
| Instruction: | Specification: |
| ●Use for T-REX 470L. ●The 380 3G main blades are designed specifically for extreme 3D flying, featuring both high agility and excellent stability characteristics. The blades have brand new airfoil design, coupled with new painted graphics. In addition, the blades rigidity have been increased for better anti-torsion characteristics during flight. The new airfoil design effectively minimizes turbulence at the blade tips, reducing blade noise and power loss. |
●Shape: Symmetrical airfoil ●Length:380x35mm ●Thickness:5mm ●Shaft Diameter:3mm ●Weight: Approx 70g/set |
| SKU | HD380B |
| Barcode # | 4713413998555 |
| Brand | Align |
| Shipping Weight | 0.7000kg |
| Shipping Width | 0.060m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.001440000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
ALIGN TREX H47G003XXW Metal Tail Drive Belt Pulley Assembly
Now $25.20
ALIGN TREX H47T024XX Tail Boom Mount Set (Toque Tube Version )
Now $11.69
More info