Airfix A05126A Supermarine Spitfire Mk.1a 1:48 Scale Model Plane
SKU code: A05126A
Make 4 interest-free payments of $13.50 fortnightly and receive your order now.
The Supermarine Spitfire was, by 1940, the interceptor of choice for Fighter Command. It was capable of speeds of over 360mph and had exceptional manoeuvrability. An excellent dog-fighter, the Spitfire Mark I is seen as a symbol of ‘The Few’, vital to the defence of the United Kingdom against the previously all-conquering Luftwaffe. Along with the Hurricane, it cemented its place in history during the Battle of Britain.
BAE SYSTEMS is a registered trade mark of BAE Systems plc.
Technical Specification & Detail
| Scale | 1:48 |
| Skill | 3 |
| Flying Hours | 2 |
| Number of Parts | 149 |
| Dimensions (mm) | L192 x W232 |
| Age Suitability | 8+ |
| SKU | A05126A |
| Barcode # | 5055286671968 |
| Brand | Airfix |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.210m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.360m |
| Shipping Cubic | 0.006048000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
HobbyBoss 80237 French D.520 Fighter Easy Assembly 1/72 Scale Plastic Model Kit
Now $13.49
Revell (Monogram) 5996 Republic F-84F Thunderstreak "Thunderbirds" 1/48 Scale Model Plastic Kit
Now $53.99
Tamiya 61057 Heinkel He 219 A-7 Uhu 1/48 Scale Model Aircraft Series No.57
$58.99
More info