Airfix A02312V German Reconnaisance Set 1:76 Scale Model
SKU code: A02312V
Make 4 interest-free payments of $5.00 fortnightly and receive your order now.
The Sd kfz222 performed well enough in countries with good road networks, like those in Western Europe. The Volkswagen Kubelwagen was a military vehicle designed by Ferdinand Porsche.
Technical Specification & Detail
| Dimensions | L65/48 x W29/21 |
| Scale | 1:76 |
| Skill | 2 |
| Flying Hours | 1 |
| Number of Parts | 57 |
| Dimensions (mm) | L65/48 x W29/21 |
| Age Suitability | 8+ |
| SKU | A02312V |
| Barcode # | 5055286661365 |
| Brand | Airfix |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.130m |
| Shipping Height | 0.060m |
| Shipping Length | 0.240m |
| Shipping Cubic | 0.001872000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35317 6x4 Truck Krupp Protze (Kfz.70) Personnel Carrier 1/35 Scale Model Military Miniature S
$37.99
Tamiya 35301 Citron Traction 11CV Staff Car 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.301
$33.99
Tamiya 37014 Italian/German 508CM "Coloniale" Staff Car 1/35 Scale Model Tamiya Italeri Series no.14
$55.99
Tamiya 35334 U.S. Utility Truck M151A1 "Vietnam War" 1/35 Scale Model No.335
Now $30.60
I Love Kit 63536 1/35 M1278 Heavy Guns Carrier General Purpose JLTV-GP Joint Light Tactical Vehicle
Now $64.80
Tamiya 35308 British Light Utility Car 10HP 1/35 Scale Military Miniature Series No.308
$39.99
Tamiya 35076 British S.A.S. 'Pink Panther' 1/35 Scale Plastic Model Kit
$18.99
HobbyBoss 82467 Meng Shi 1.5 ton Military Light Utility Vehicle - Parade Version 1/35 Scale Plastic
Now $28.80
More info