Airfix A02106A de Havilland Tiger Moth 1/72 Scale Plastic Model Kit
SKU code: A02106A
Make 4 interest-free payments of $6.00 fortnightly and receive your order now.
Still a familiar sight at airfields all over the world, the de Havilland Tiger Moth primary trainer made its first flight back in 1931 and provided British and Commonwealth air forces with thousands of trained pilots for their operational squadrons. Performing a similar role to this day, the Tiger Moth allows prospective Warbird pilots to gain valuable experience in flying a tail-dragger aircraft.
What's Inside
- Plastic kit
- Instruction sheet
- Paint guide
- Decal sheet
Specifications
Item Length: 10.2cm
Item Height: 3.76cm
Item Width: 12.4cm
How many pieces: 42
Item Scale: 1:72 Scale
License line: BAE SYSTEMS is a registered trade mark of BAE Systems plc.
Contents: Plastic kit, instruction sheet, paint guide and decal sheet.
Finish: Plastic
Number of Scheme options: 2
Skill Level: 2
Wingspan: 124mm
| SKU | A02106A |
| Barcode # | 5063129029333 |
| Brand | Airfix |
| Shipping Weight | 0.2500kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.002625000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Italeri 35105 F-16C Fighting Falcon 'War Thunder' 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $60.29
Academy 12546 F-86F "Korean War" Sabre 1/72 Plastic Model Kit
Now $33.29
Academy 12352 A6M2b Zero Fighter Model 21 "Battle of Midway" 1/48 Scale Plastic Model Kit
Now $46.79
ICM 48061 Spitfire MK. XI British Fighter Aircraft, WWII, 1/48 48061
Now $28.79
Tamiya 60747 De Havilland Mosquito FB Mk.VI/NF Mk.II 1/72 Scale Model War Bird Collection no.47
Now $26.99
More info