Airfix A01315V WWI "Male" Tank Mk.I 1/76 Scale Plastic Model Kit
SKU code: A01315V
Make 4 interest-free payments of $3.25 fortnightly and receive your order now.
Build a piece of history with the Airfix WWI Male Tank Mk.I 1/76 scale model kit. This kit recreates the world’s first operational tank, featuring its iconic rhomboid shape and side-mounted cannons. Easy to assemble with detailed parts, it’s perfect for both beginners and experienced modellers.
Features
- 1/76 scale replica of the WWI Mk.I “Male” tank
- Detailed hull, tracks, and rivets
- Includes cannon-armed sponsons unique to the Male variant
- Decals and painting guide for authentic finish
- Compact size ideal for display
The Mk.I “Male” tank is famous as the world’s first armoured combat vehicle. Its historic significance and unique design make it a favourite among military history enthusiasts and model builders.
| SKU | A01315V |
| Barcode # | 5055286652707 |
| Brand | Airfix |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.140m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001750000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35168 JGSDF Type 74 Tank Winter Version 1/35 Scale Model Military Miniature Series no.168
$33.99
Tamiya 35181 German Panzerkampfwagen IV Ausf.J 1/35 Scale Model Scale Military Miniature Series No.1
$48.99
Tamiya 32572 Matilda Mk.III/IV British Infantry Tank Mk.IIA* 1/48 Scale Model Military Miniature Ser
$37.99
ICM 35370 PZ.KPFW. 747 T-34 (R), World War II German Medium Tank 1/35 35370
$56.00
Academy 13432 German Pz.KPfw.IV Ausf.H Tank 1/72 Scale Plastic Model Kit
$22.99
More info