Sd.Kfz.234 Armoured Car 1:76 Scale
SKU code: A01311V
Make 4 interest-free payments of $4.12 fortnightly and receive your order now.
The restrictions imposed on Germany as part of the Versailles treaty saw if focus on wheeled armoured cars. The development of these centred around the need for mobile support around reconnaissance units. This final variant of the type was the SdKfz 234/4. The vehicle was fitted with a 75mm Pak 40 gun.
Technical Specification & Detail
| Dimensions | L76 x W26 |
| Scale | 1:76 |
| Skill | 2 |
| Flying Hours | 1 |
| Number of Parts | 57 |
| Dimensions (mm) | L76 x W26 |
| Age Suitability | 8+ |
| SKU | A01311V |
| Barcode # | 5055286661082 |
| Brand | Airfix |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.040m |
| Shipping Length | 0.250m |
| Shipping Cubic | 0.001500000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35356 British Self-Propelled Anti-Tank Gun Archer 1/35 Scale Model Military Miniature Series
$82.99
Tamiya 32583 German Panzerkampfwagen 38(t) Ausf.E/F 1/48 Scale Model Military Miniature Series No.83
$28.99
Tamiya 35286 Sd.Kfz.222 Leichter Panzerspahwagen 1/35 Scale model Military Miniature Series No.286
$48.99
Revell 03324 Sd.Kfz. 251/1 Ausf. C + Wurfr. 4th 1/72 Scale Model
Now $33.29
ForeArt 2004 M19 Twin 40mm Gun Motor Carriage 1/72 Scale Plastic Model Kit
$33.99
Tamiya 35327 Russian BT-7 Model 1937 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.327
Now $62.99
Tamiya 35325 German Heavy Tank Destroyer Elefant 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.325
$86.00
Tamiya 35358 German Self-Propelled Howitzer Wespe "Italian Front" 1/35 Scale Model Military Miniatur
$54.99
More info