AFV Australian Army M113A1 LRV 1:35 Scale Model Kit
SKU code: AFV-35313
Make 4 interest-free payments of $25.00 fortnightly and receive your order now.
This 1/35 scale model kit by AFV Club allows you to recreate the iconic M113A1 LRV in detailed miniature form. Enjoy a challenging build and the ability to customise your model with various Australian-specific configurations.
The M113A1 LRV (Light Reconnaissance Vehicle) was an Australian modification of the M113 APC. Designed for battlefield surveillance and reconnaissance, it featured specialised equipment and additional armour.
Features
- High-quality plastic construction
- Accurately depicts the Australian Army M113A1 LRV transitional model
- Includes multiple options for oil drum rack and taillight configurations
- Brand-new roof-mounted ammunition box rack
- Rear oil drum rack has 3 versions could be changed.
- Brand new decal and painting instruction of Australian Army M113A1 LRV.
- Paint Schemes:
- Genuine AFV Club product
- Specifications
- Scale: 1/35
| SKU | AFV-35313 |
| Barcode # | 4716965353131 |
| Brand | AFV Club |
| Shipping Weight | 1.0000kg |
| Shipping Width | 0.260m |
| Shipping Height | 0.070m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.007280000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35358 German Self-Propelled Howitzer Wespe "Italian Front" 1/35 Scale Model Military Miniatur
$54.99
Tamiya 35327 Russian BT-7 Model 1937 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.327
Now $62.99
Tamiya 35290 Panzerkampfwagen III Ausf.N 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.290
Now $69.29
Tamiya 35296 Italian Medium Tank Carro Armato M13/40 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.2
$51.99
Academy 13432 German Pz.KPfw.IV Ausf.H Tank 1/72 Scale Plastic Model Kit
Now $20.69
Tamiya 35353 German Assault Tank IV Brummb?r Late Production 1/35 Scale Model Military Miniature Ser
$69.99
More info