Academy 12546 F-86F "Korean War" Sabre 1:72 Plastic Model Kit
SKU code: ACA-12546
Make 4 interest-free payments of $9.25 fortnightly and receive your order now.
Download Academy 12546 F-86F "Korean War" Sabre Instruction Manual
Build one of the most recognisable jet fighters of the Korean War with the Academy 12546 1/72 F-86F “Korean War” Sabre Plastic Model Kit. This special edition kit captures the classic shape of the North American F-86F Sabre, the swept-wing fighter made famous during early jet-age combat.
Once assembled, the completed model measures approximately 157mm long with an overall height of approximately 62.5mm.
Please note: This is a plastic model kit and requires assembly. Paint, glue and modelling tools are sold separately.

Paints required for this scheme
Simply select the paints you required by ticking the box next to each colour, or the select all option.
Once done, add to your basket.
| SKU | ACA-12546 |
| Barcode # | 8809258925491 |
| Brand | Academy |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.270m |
| Shipping Cubic | 0.004050000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 61108 Mitsubishi A6M3/3a Zero Fighter (Zeke) 1/48 Scale Model Fighter Plane
$61.99
Tamiya 60793 Lockheed Martin F-35B Lightning II 1/72 Scale Plastic Model Kit
$65.00
Hong Kong Models B-25H Mitchell Gunships over CBI 01E037 1/32 Scale Plastic Model Kit
Now $265.50
Tamiya 60755 Messerschmitt Bf109E-4/7 Trop 1/72 Scale Model War Bird Collection no.55
$17.99
Academy 12563 USN F-14A VF-143 "Pukin Dogs" 1/72 Scale Plastic Model Kit
Now $59.39
Tamiya 61030 Japan Air Self Defense Force F-15J Eagle? 1/48 Scale Model Aircraft Series No.30
$39.99
HobbyBoss 80244 FW 190A-8 Easy Assembly 1/72 Scale Plastic Model Kit
Now $12.59
More info