4.8v Receiver Pack JR Connector NiMh Eneloop 2000mah
SKU code: 30006-884TGFL-C
Make 4 interest-free payments of $10.75 fortnightly and receive your order now.
| Model No | 4/BK-3MCCE FLT-JR | |
| Selling Unit | EACH | |
| Description | R/C Hobby Battery Pack R C Hobby TXRX Batteries | |
| Application | Hobby TX/RX Battery | |
| Chemistry | Nickel Metal Hydride | |
| Voltage | 4.8V | |
| Nominal Capacity | 2000mAh | |
| Brand | Eneloop | |
| Weight(kg) | .160 |
Premium 4 x AA NiMH type c/w JR type connector.
Constructed using premium Sanyo Eneloop cells.
Ready to use straight from the packet.
| SKU | 30006-884TGFL-C |
| Barcode # | 9319632650066 |
| Brand | Eneloop |
| Shipping Weight | 0.3000kg |
| Shipping Width | 0.080m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.080m |
| Shipping Cubic | 0.000512000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Rechargeable Battery AAA Micro 800mAh Panasonic Eneloop NiMH Ready to Use BK-4MCCE (4 Classic Batter
$25.99
4.8v Eneloop NiMH Tx / Rx Rechargeable Battery 4 Pack 4/BK-3MCCE SQ-JR
$42.99
Master Instruments Eneloop FLT-JR 5-cell 6V 800Mah NiMh Receiver RX Battery Pack
$49.99
Master Instruments 6V 2550mAh NiMH Eneloop Square Pack Tx/Rx 5/BK-3HCCE SQ-JR
$59.99
More info