Team Associated 91436 CVA/Wheel Hex Pins, 4pcs
SKU code: ASS91436
Make 4 interest-free payments of $1.50 fortnightly and receive your order now.
Team Associated 91436 CVA/Wheel Hex Pins are genuine replacement pins used with compatible Team Associated CVA driveshafts and wheel hex assemblies. These small but important pins help secure the wheel hex to the axle/CVA, making them a handy spare for maintenance, repairs, or rebuilds.
Includes
4 x CVA/Wheel Hex Pins
Vehicle Compatibility
RC10B5M, RC10B5, RC10T5M, RC10SC5M, RC10B64D, RC10B64, RC10B64 Club Racer, Reflex DB10, Trophy Rat, ProSC10, RC10B6.1, RC10B6.1D, RC10T6.1, RC10SC6.1, RC10B74, RC10B6.1DL, RC10B6.2, RC10B6.2D, DR10, RC10B74.1, RC10B74.1D, RC10T6.2, RC10SC6.2, SR10, RC10B6.3, RC10B6.3D, RB10, Pro2 SC10, DR10M, RC10B6.4, RC10B6.4D, RC10B74.2, RC10B74.2D, Pro2 LT10SW, Pro2 DK10SW, Pro2 RT10SW, RC10B7, RC10B7D, SR10M Dirt Oval.
This part is also used with the following Team Associated parts
- #71014 - FT Clamping Wheel Hexes, 8.5mm
- #91409 - FT Clamping Wheel Hexes, Front, 4.5mm
- #91442 - Clamping Hexes, Rear
- #91610 - FT Clamping Wheel Hexes, 7.0mm Offset
| SKU | ASS91436 |
| Barcode # | 0784695914360 |
| Brand | Team Associated |
| Shipping Weight | 0.0200kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.020m |
| Shipping Length | 0.140m |
| Shipping Cubic | 0.000280000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More info