Tamiya 77520 German Battlecruiser Gneisenau 1:700 Scale Waterline Series
SKU code: 77520-000
Make 4 interest-free payments of $5.62 fortnightly and receive your order now.
Description
Completed in May 1938, the Gneisenau, together with here sister ship Scharnhorst, were the largest, fastest, and most powerful battlecruisers in the German Navy. She took part in many commerce raiding operations, fought against units of the Royal Navy, and survived the famous Channel Dash. This assembly kit accurately portrays the differences from the Scharnhorst, including the position of the mast aft of the funnel as well as the catapult on top of no.3 turret. Display the models of these two ships together for an interesting comparison. ●Completed Length: 336mm
| SKU | 77520-000 |
| Barcode # | 4950344999620 |
| Brand | Tamiya |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.120m |
| Shipping Height | 0.045m |
| Shipping Length | 0.330m |
| Shipping Cubic | 0.001782000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 31319 Yubari Japanese Light Cruiser 1/700 Scale Plastic Model Kit
$25.99
Tamiya 31806 British Battle Cruiser Hood & E Class Destroyer Battle of the Denmark Strait 1/700 Scal
$52.99
Tamiya 31223 Zuikaku (Pearl Harbour 1941) 1/700 Scale Model Aircraft Carrier
$50.00
Tamiya 31617 British Battle Cruiser Repulse 1/700 Scale Model Water Line Series no.617
$67.99
Tamiya 31509 Scenery Accessory Tugger Set 1/700 Scale Plastic Model Kit
$8.99
More info