TRAXXAS 5875: Tires & wheels, assembled, glued
SKU code: 5875
Make 4 interest-free payments of $12.49 fortnightly and receive your order now.
These are a set of 2.2" Mounted Satin Chrome Wheels and Tires for the 2WD Traxxas Slash.
FEATURES: Front tires 2.2" Satin Chrome Wheels Off-Road Racing Tires 5 spoke design
INCLUDES: Two 2.2" mounted Off-Road Racing Tires, Satin Chrome Wheels Foam Inserts
REQUIRES: Installation on vehicle
SPECS: Outside diameter: 111mm (4.37") Width: 45mm (1.77") Inside diameter: 53.4mm (2.10") Hex Size: 12mm
| SKU | 5875 |
| Barcode # | 0020334587503 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.4000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.150m |
| Shipping Cubic | 0.001200000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 3737: Turnbuckle, aluminum (red-anodized), camber link, front, 39mm (1)
$12.99
Traxxas 6873X: Tires & wheels, assembled, glued (SCT Split-Spoke satin chrome, black beadlock style
$54.00
TRAXXAS 3737A: Turnbuckle, aluminum (blue-anodized), camber link, front, 39mm (1)
$14.99
TRAXXAS 5884A: Wheels, SCT Split-Spoke, black, blue beadlock style, dual profile (2.2" outer, 3.0" i
$24.00
More info