TRAXXAS 5349: Rod ends, small, with hollow balls (6) (for Revo steering linkage)
SKU code: 5349
Make 4 interest-free payments of $2.25 fortnightly and receive your order now.
This is a Stock part for:
1/10 E-Maxx EVX2 (3903)
1/10 E-Maxx Mamba (3908)
1/10 Revo 3.3 (5308)
1/10 Revo 3.3 (5309)
1/10 E-Revo EVX2 (5603)
1/10 E-Revo EVX2 (5605)
1/10 E-Revo Mamba (5608)
1/10 Slayer Pro 4x4 (5907)
1/10 Slayer 2wd (5908)
Features:
- Plastic construction
- Black in color
- Small Rod Ends
- Metal Hollow Balls (also called Pivot Balls)
Six (6) Rod Ends
Six (6) Hollow Balls
Specifications:
Length: 18mm (.71")
Width at ball joint: 9.5mm (.38")
| SKU | 5349 |
| Barcode # | 0020334534903 |
| Brand | Traxxas |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.080m |
| Shipping Length | 0.100m |
| Shipping Cubic | 0.000800000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
TRAXXAS 5186A: Wheels, aluminum (blue-anodized) (2)/ 5x8mm ball bearings (4)/ axles (2)/ rubber tire
$39.99
TRAXXAS 6556: Mount, telemetry expander (fits XO-1®, E-Revo®*, Summit*, all T-Maxx®/E-Maxx® trucks,
$18.99
More info