K&S Metals Stainless Steel Flat Strip: 0.023" Thick x 3/4" Wide x 12" Long (1pc)
SKU code: KS87165
Make 4 interest-free payments of $0.75 fortnightly and receive your order now.
This is the .025x3/4" Stainless Steel Strip from K&S Precision Metals.
Great for scratch builders, modelers, crafts, machine shops, an architectural applications.
- Length: 12" (305mm)
- Width: 3/4" (19.05mm)
- Thickness: .025" (0.635mm)
.025x3/4" Stainless Steel Strip
| SKU | KS87165 |
| Barcode # | 0614121871656 |
| Brand | K&S Metals |
| Shipping Weight | 0.2000kg |
| Shipping Width | 0.050m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.400m |
| Shipping Cubic | 0.001000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
KS87185 Stainless Steel Flat Sheet: 0.023" Thick x 6" Width x 12" Long (1pc)
$15.98
KS87161 Stainless Steel Flat Strip: 0.018" Thick x 1" Wide x 12" Long (1pc)
$3.99
KS87155 Stainless Steel Flat Strip: 0.012" Thick x 1" Wide x 12" Long (1pc)
$2.99
KS87115 Round Stainless Steel Tube: 1/4" OD x 22 Gauge x 12" Long (1pc)
$13.99
KS87167 Stainless Steel Flat Strip: 0.023" Thick x 1" Wide x 12" Long (1pc)
$3.99
KS87181 Stainless Steel Flat Sheet: 0.012" Thick x 6" Width x 12" Long (1pc)
$11.99
More info