ICM 72511 Btr-152s Cold War Armored Command Vehicle, 1/72 72511
SKU code: ICM72511
Make 4 interest-free payments of $4.00 fortnightly and receive your order now.
ICM 72511 Btr-152s Cold War Armored Command Vehicle, 1/72 #72511
Manufacturer: ICM (Ukraine)
Scale: 1/72
Material: Plastic
Paint: Unpainted, Unassembled, Kit do not contain paints and glue.
Model Length: 95mm
Description:
BTR-152 - armored personnel carrier, based at the components and assemblies of the truck ZIS-151. Adopted in 1950. Armored personnel carriers had an open top welded bearing housing. It was in mass production from 1950 to 1955.
Kit includes:
- 64 plastic parts
- decal (sticker)
- scheme for painting model
- detailed instructions in Russian and English languages
| SKU | ICM72511 |
| Barcode # | 4823044400157 |
| Brand | ICM |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.150m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.230m |
| Shipping Cubic | 0.001725000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Tamiya 35164 German King Tiger "Production Turret" 1/35 Scale Plastic Model Kit
$50.99
Tamiya 35181 German Panzerkampfwagen IV Ausf.J 1/35 Scale Model Scale Military Miniature Series No.1
$48.99
Tamiya 32574 German 8-Wheeled Heavy Armored Car Sd.Kfz.232 1/48 Scale Plastic Model Kit
$31.99
Tamiya 35327 Russian BT-7 Model 1937 1/35 Scale Model Military Miniature Series No.327
$69.99
Tamiya 35353 German Assault Tank IV Brummb?r Late Production 1/35 Scale Model Military Miniature Ser
$69.99
ForeArt 2004 M19 Twin 40mm Gun Motor Carriage 1/72 Scale Plastic Model Kit
$33.99
More info