Ace Power 14.8v 4S Hard Case 5400mah 60C Deans Connector
SKU code: ACE5400HC604DEAN
Make 4 interest-free payments of $23.50 fortnightly and receive your order now.
Ace Power 14.8v 4S Hard Case 5400mah 60C EC5 Connector
Sorry we cannot Lipo Batteries internationally or express via air (If you select Express it will be shipped fastest way via Road)
| Length | 138mm | |
| Width | 46mm | |
| Height | 46mm | |
| Weight | 540gram | |
| Case type | Hard Case | |
| Plug type | Deans - T | |
| Application | Air/Boat/Heli/Car | |
| Capacity | 5400mah | |
| C Rating | 60c | |
| Cells | 4S | |
| Voltage | 14.8v |
| SKU | ACE5400HC604DEAN |
| Barcode # | 6836575860095 |
| Brand | ACE Power |
| Shipping Weight | 0.6000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.200m |
| Shipping Cubic | 0.002000000m3 |
Be The First To Review This Product!
Help other RCMA Model & Hobby Shop users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
Dualsky 4S 14.8v 900mAh 120C Soft Case Ultra LiPo Battery w/ XT60 Connector
$59.99
Prime RC 14.8V 4S 2200mAh 120C LiPo Battery Soft Case w/ XT60 Connector
$62.99
NXE 4S 14.8v 1800mAh 200C Soft Case LiPo Battery w/ XT60 Connector
$79.99
Ace Power 14.8V 4S 4200mAh 40C LiPo Battery Soft Case w/ EC3 Connector
$87.99
More info